Ubezpieczenia

Czuć się bezpiecznie - to taka naturalna potrzeba.
więcej

Fundusze Unijne

Zdobądź pieniądze z Unii Europejskiej i rozwiń skrzydła.
więcej

Opieka medyczna

Poczuj się naprawdę bezpiecznie.
więcej

Finanse

Racjonalnie gospodaruj finansami swojej firmy.
więcej

PZU nie obawia się kryzysu na rynku nieruchomości.

Banki będą mogły kupić od PZU polisę zabezpieczającą przed utratą wartości nieruchomości.

Ubezpieczenia Nowa polisa dla banków od spadku cen mieszkań
Banki będą mogły kupić od PZU polisę zabezpieczającą przed utratą wartości nieruchomości. Eksperci twierdzą, że ze strony ubezpieczyciela to bardzo odważne posunięcie.

Największy polski ubezpieczyciel będzie drugim graczem na rynku - po TU Europa - który zaoferuje bankom możliwość zabezpieczenia się od utraty wartości nieruchomości. PZU zapewnia, że pokryje różnicę w przypadku, kiedy bank sprzeda nieruchomość odebraną niesumiennemu kredytobiorcy na drodze egzekucji za kwotę niższą niż kwota zaciągniętego kredytu.

Eksperci twierdzą, że to bardzo odważne, wręcz ryzykowne posunięcie ze strony towarzystwa kierowanego przez Andrzeja Klesyka. Dlaczego?
Specjaliści z firm doradczych działających na rynku nieruchomości przekonują, że korekta cen w Polsce jest nieunikniona. Jeśli nałoży się na to spowolnienie lub recesja gospodarcza, PZU może mieć problemy.

Z kolei Krzysztof Rosiński, wiceprezes Europy, która oferuje podobne polisy już od 2005 r., twierdzi, że to dobry biznes, ale wymaga wyczucia podczas ważenia ryzyka ubezpieczeniowego.
PZU natomiast nie ma w oferowaniu tego rodzaju produktów żadnego doświadczenia - podkreśla Rosiński.

Jak ustalił "Parkiet", PZU wysłało swoją ofertę do kilkunastu instytucji, jednak jeszcze nie podpisało żadnego kontraktu. Z przeprowadzonej przez nas sondy wynika, że banki z zaciekawieniem reagują na pomysł ubezpieczyciela. Dla PZU nowy rodzaj polisy może być sposobem na zwiększenie sprzedaży ubezpieczeń różnych rodzajów ryzyka finansowego. W 2007 roku firma zebrała z takich polis blisko 50 mln zł składek (o 17 proc. więcej niż rok wcześniej), tracąc na tym ponad 6 mln zł.

Piotr Rosik
www.parkiet.com.pl